Latgales kongresa 100-gades svinības

Latvijas valsts simtgadi atzīmēs no 2017. gada maija līdz 2021. gada janvārim, lai aptvertu un pilnvērtīgi izstāstītu valsts veidošanas stāstu. 

Nozīmīgu lomu tajā ieņem ar Latgali saistīti notikumi, kuru centrālā ass ir vēsturiskais Latgales kongress un Latgales pirms simts gadiem pieņemtais lēmums apvienoties ar Kurzemi un Vidzemi ceļā uz neatkarīgu Latvijas valsti.


Latvijas valsts simtgades svinību atklāšana notiks 2017.gada 4.maijā, Latvijas otrajā dzimšanas dienā. Plaši Latvijā un pasaulē tiks svinēti Baltā galdauta svētki, īpašu noskaņu dienai piešķirs tautas akcija „Apskauj Latviju”, kuras ietvaros ap visu Latvijas robežu tiks veidota simboliska Latvijas garīguma sardze, stādot ozolus pierobežas novados.

Tāpat Latvijas valsts simtgades programma tiks atklāta ar daudzveidīgu pasākumu programmu, akcentējot Latgales nozīmību Latvijas valsts izveidošanā un izceļot Latgales vērtības. Jau 2.maijā reģiona skolās Latgalē pazīstami kultūras un sabiedriskie darbinieki vadīs Novadmācības stundas, 3.maijā Latgales kultūrvēstures muzejā tiks atklāta īpaša Latgales kongresa simtgadei veltītā izstāde. Galvenie Latgales kongresa simtgades svinību notikumi gaidāmi Rēzeknē 5. un 6.maijā un Daugavpilī 6.maijā.

5.maijā Latgales kongresa simtgades norises Rēzeknē sāksies plkst.10.00 ar dievkalpojumu, kuram plkst.11.00 sekos svinīgs gājiens no katedrāles līdz Latgales kongresam veltītajam piemineklim. Gājienā piedalīsies Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Saeimas, pašvaldību, robežsardzes, zemessardzes, jaunsardzes pārstāvji un dažādu dzīves gājumu un profesiju ļaudis. Gājiena galapunkts – mākslinieka Visvalža Asara veidots piemineklis „Latgales kongresam 100”.

Latgales Simtgades kongresa pirmās dienas plenārsēdē Latgales vēstniecībā GORS no plkst.14.00 līdz 17.00 būs iespēja dzirdēt valsts augstākās amatpersonas, eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas pārdomas par drošības jautājumiem, Egila Levita ziņojumu par 1917.gada kongresa juridisko pusi, vēsturnieces Inese Runces priekšlasījumu par 1917.gada vēsturisko kontekstu, tāpat Annas Rancānes un Viestura Kairiša viedokļus par latgaliskā izpratni un vērtību mūsdienās.

Pasākums simboliski turpināsies visu nakti, jo no plkst.18.00 Festivāla parkā Latgaliešu valodas naktī būs iespēja dzirdēt gan latgaliešu dažādu stilu mūziķus, gan klausīties latgaliešu dzeju un prozu. Otrajā kongresa dienā (6.maijā) Latgales simtgades kongresa darbs ritēs piecās sekcijās, skarot Latgales reģionam būtiskus jautājumus tautsaimniecības, tiesību zinātņu, mediju un latgalistikas jomās, diskutējot par problēmjautājumiem un akceptējot kongresa rezolūciju, kas ietvers aktuālākos starpkongresu laikā risināmos uzdevumus Latgales reģiona stiprināšanai un vēsturisko 1917.gada lēmumu īstenošanai praksē. Plānots, ka kongresu apmeklēs arī latgalieši no Sibīrijas.

6.maijā Daugavpilī notiks Tautu forums, kurā tiks akcentēts dažādu tautību Latvijas iedzīvotāju devums dažādās jomās, jo īpaši uzsverot lomu valsts veidošanā un attīstībā. Foruma saturiskā programma top sadarbībā ar Daugavpils jauniešu iniciatīvu LAVKA un Vienības namu, kas šo gadu aizvada 80. jubilejas zīmē.

No plkst.9.00 Tautu foruma dalībnieki un jebkurš interesents tiek aicināti piedalīties tematiskās brokastīs Daugavpils vēsturiskā centra kafejnīcās, kurās norisināsies SARUNU LAVKA, sarunas tēmu izvēloties īpašā sarunu ēdienkartē: starteri, lai iepazītos un iesildītos sarunai; karstie ēdieni, iedziļinoties aktualitātēs; dienas piedāvājums, kas ļaus katram radoši izpausties; desertā tēmas jautrākam brokastu noslēgumam.

Plkst.11.00 Daugavpils Vienības namā ar Latvijas Republikas prezidenta Raimonda Vējoņa uzrunu darbu sāks Tautu forums. Foruma saturisko daļu veidos Daugavpils Universitātes Humanitāro un sociālo zinātņu institūta pētnieki, kuri prezentēs zinātniskus lasījumus par šādām tēmām: „Tautības Latgalē / Daugavpilī. Mazākumtautību loma Latvijas veidošanā”, „Vienības namam – 80” un „Izcilu personību devums Daugavpilī – Latvijā – Pasaulē”, kam sekos debates, jautājumi un domu apmaiņa.

Vienības laukumā – plkst.13.00 sāksies Baltā galdauta svētki „Latgale svin”, uz ko šoreiz ielūdz Daugavpils Nacionālās kultūras biedrības. Pilsētas vēsturiskajā centrā tās piedāvās savu nacionālo virtuvju gardumus, cienās daugavpiliešus un pilsētas viesus, muzicēs koncerta „Tango virs pilsētas” mākslinieki, izpildot Daugavpilī dzimušā tango karaļa Oskara Stroka mūziku. Koncertā piedalīsies Daugavpils Akordeonistu orķestris (diriģente Tatjana Saratova) un Latvijas Nacionālās operas solisti Ilona Bagele un Rihards Mačanovskis, solists Dainis Skutelis, Latvijas čempioni Latīņamerikas dejās „Seniori I” (2015, 2016) Svetlana un Viktors Kisili u.c.

Latgales Simtgades kongresa svinības noslēgsies ar Franča Trasuna lugas “Nūgrymušõ pile” pirmizrāde Daugavpils teātrī.


Latgales simtgades kongresam par godu top vairāki jaundarbi. VSIA „Latvijas Koncerti” veido koncertciklu par katru no Latvijas novadiem, kas tiks atskaņots Latvijas novadu koncertzālēs dažādos gadalaikos 2017. un 2018.gadā. Latgales koncertuzvedumu „Rakstiem un skaņai” veido Latgales izcelsmes radošā komanda un Latvijas radio koris Sigvarda Kļavas vadībā. Kompozīcijas pamatā ir Latgales unikālās kultūrtelpas izcelšana, sapludinot vienotā mākslinieciskā veselumā katoliciskās tradīcijas un tradicionālo folkloru. Krāslavietis Aleksandrs Meijers šim uzvedumam radījis īpašu mūzikas instrumentu no keramikas podiem. Latgalei veltītā uzveduma pirmizrāde Latgales vēstniecībā GORS notiks 22.aprīlī, bet Latvijas Televīzijā tas būs skatās 6.maijā. Savukārt 4.maijā svētku koncertā ar tiešraidi Latvijas Televīzijā un Latvijas Radio izskanēs Riharda Dubras oratorijas pirmatskaņojums Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra, kora „Latvija” un ērģelnieces Ivetas Apkalnas izpildījumā.

Latgales kongresa simtgades programma turpināsies arī maijā un jūnijā ar starptautisko tēlniecības simpoziju un Starptautisko militāro orķestru festivālu Daugavpilī, Tautas mūzikas svētkiem Ludzā un Latgales mākslas svētkiem Višķos, kā arī daudzajiem notikumiem visā Latgales reģionā.

Latgales kongresa simtgades pasākumu mērķis ir vēstīt par Latgales specifisko ceļu Latvijas valsts veidošanā, akcentēt Latgales daudzšķautņainās identitātes un vērtības, apzināt visas pasaules latgaliešus, izpētīt un aktualizēt Latgales vēsturi, un veicināt sabiedrības izpratni par to.

Mediju akreditācija Latgales Simtgades kongresa atspoguļošanai

Ceļā uz Latvijas valsti: Latgolys Symtgadis kongress

Latvijas valsts simtgades birojs

Latviesi.com, Indulis Bērziņš 

Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Senās rotas