Speciālists aicina nesākt skolu sešgadniekiem!

Somijas izglītības eksperts aicina nesākt skolu sešos gados

Bērniem ir jāļauj izbaudīt bērnība un nevajag steigties ar skolas gaitu sākšanu no sešiem gadiem, šādu viedokli pauda Somijas izglītības sistēmas izveidotājs un īstenotājs doktors Pasi Sālbergs.Somijas pieredze bērnu izglītošanā.


Somijā bērni skolas gaitas sāk septiņu gadu vecumā, tas tā ir bijis tradicionāli un ne pedagogi, ne vecāki nepieļauj iespējamību mainīt šo kārtību, uzsvēra Sālbergs. Turklāt sākumskolas klasēs bērniem nav mājasdarbu, taču skolā pavadītais laiks tiek organizēts ļoti mērķtiecīgi. Starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmas (PISA) 2009.gadā somu skolēnu sekmes lasīšanā, matemātikā un dabaszinātnēs Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu skolēnu vidū bija visaugstākās.
«Vienīgie nopietnie argumenti, ka varbūt vajadzētu sākt skolas gaitas no sešiem gadiem, ir izskanējuši no Somijas darba devēju organizācijas, kura uzskata, ka somu jaunieši darba tirgū ienāk pārāk vēlu, tādēļ skološanos vajadzētu sākt ātrāk, lai darba tirgū ienāktu jaunāki cilvēki. Tās ir tikai ekonomiskās intereses. Savukārt, ja paskatās no izglītības viedokļa, tad daudzi vecāki Somijā, tāpat kā Latvijā, ir pret skolas gaitām no sešu gadu vecuma,» norāda Sālbergs.
Arī viņš personīgi ir pret skološanos no sešiem gadiem, jo uzskata, ka bērnam ir jādod pietiekami daudz laika būt bērnam. Pēdējā laikā Somijā un gan jau arī Latvijā bērni pārlieku agri kļūst pieauguši un neizbauda bērnību, tādēļ Somijas sabiedrība ir pret izmaiņām skolas gaitu sākumā, piebilda eksperts.

Alternatīva iespēja- pirmsskola.

Viņš uzsver, ka Somijā nav iemesla mainīt bērnu skološanās vecumu, jo sešgadniekiem ir pieejama pirmskola. Vecāki var izvēlēties, ka daļu dienas bērns pavada, mācoties un spēlējoties pirmskolā, kur viņš var sagatavoties skolas gaitām. Vecāki ir apmierināti ar šo iespēju, un 95% no sešgadīgajiem somu bērniem apmeklē šīs nodarbības, kas, tāpat kā pamatskola, ir bezmaksas.
Savukārt par bērnudārzu, kas ir pašvaldību pakalpojums, vecākiem ir jāmaksā. Maksimālā summa, ko vecākiem ir jāmaksā par vienu bērnu bērnudārzā, ir aptuveni 200 eiro  mēnesī. Šāda samaksa ir bērniem, kuru abi vecāki strādā un viņiem ir regulāri ienākumi. Savukārt ja vecāki mācās vai ir bez darba, viņiem bērnudārza pakalpojumi ir bez maksas. Maksa par bērnudārza pakalpojumiem ir atkarīga no katras ģimenes individuālās situācijas, uzsvēra Sālbergs.

Somijas izglītības sistēma uzrāda augstus rezultātus.

Somijas vēstniecība sadarbībā ar izglītības programmu «Iespējamā misija» organizēja semināru - diskusiju «Ceļš uz izcilu izglītību Latvijā», kurā Sālbergs stāstīja, kā Somijā tika izveidota izglītības sistēma, kas pašlaik uzrāda augstus rezultātus. Sistēmas galvenais atslēgas vārds ir taisnīgums jeb vienlīdzīgas iespējas visiem bērniem neatkarīgi no viņu ģimenes apstākļiem vai dzīvesvietas.

Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Senās rotas