Reliģijas dubultmorāle- baznīca savējam liek lāstu.


 Virspriesterim baznīca uzliek lāstu un sadedzina.1666. gada 23. maijā, īpaši sasauktā Pareizticīgās baznīcas sinodē Maskavā protopopam jeb virspriesterim Abakumam (Avakums) tika uzlikts baznīcas lāsts un atņemts garīdznieka statuss.

Baznīca iznīcina savējos un citādi domājošos.

Šo brīdi uzskata par vecticībnieku, toreiz sauktu par raskoļņikiem, kustības sākumu. Abakums, kustības līderis un nesamierināmākais 17. gadsimta vidus Krievijas pareizticīgās baznīcas reformas pretinieks, krievu vecticībnieku vidū tiek godāts kā svētais moceklis, jo līdzīgi domubiedriem piedzīvoja represijas, trimdu, līdz beidzot 1681. gadā tika sadedzināts uz sārta.

No sodīšanas glābjas Latvijā.

Latvijas vēsturē šiem notikumiem bija sava nozīme, jo cara vajātie raskoļņiki, nevēloties pieņemt dieva pielūgšanas rituālu pēc jaunās modes, 17. gadsimta beigās sāka pamest dzimteni, tostarp ierodoties mūsdienu Latgalē. Tobrīd tā bija Polijas– Lietuvas valsts jeb Žečpospoļitas teritorija. 
Karos un sērgās izpostītajā Latgalē muižnieki savos valdījumos labprāt ļāva apmesties dziļi reliģiozajiem, dzīvē atturīgajiem, taču čaklajiem vecticībniekiem. Arī reiz slavenās Kuzņecova porcelāna fabrikas izveidotāji Rīgā bija vecticībnieku dzimta. 

Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Uzturā čia sēklas!